Validní webová stránka, pytel s objednávkami neroztrhne

Představ si pomuchlané, roztrhané noviny, ze kterých létají cáry papíru a dopadají na koberec… úplná pohroma. Máš chuť přelouskat něco takového během odpolední siesty?

Nesáhneš raději po novém čerstvém magazínu s lesklou a na dotek příjemnou obálkou? Přestože jsem viděl na první pohled obyčejné stránky, které byly ultra úspěšné… vzhled a design webu hraje jistou roli.

Trochu jiná věc je správné fungování … funguje Ti vše jak má? Možná už se Ti někdo oháněl pojmem Validní webová stránka a že bez ní nejde být.

Co je „Validní stránka“?

Hned to vysvětlím. Validní webová stránka je bezchybný stav HTML kódu, ze kterého se webové stránky skládají. Když je kód v pořádku, zobrazují se stránky návštěvníkům správně a čitelně.

Také internetové vyhledávače mají raději bezchybný validní kód, i když spoustu chyb ignorují. Tvoji zákazníci drobné chyby nepoznají, ale rozsypaná a nečitelná webová stránka bude strašit stejně jako ty roztrhané noviny. Takový stav ale poznáš pouhým okem a můžeš to začít včas řešit se svým dodavatelem.

Validní webová stránka je základ, na kterém můžeš stavět. Vědu z toho ale nedělej. Je to podobné, jako když máš uklizeno ve své provozovně nebo prodejně. Tvůj úspěch to do jisté míry podpoří, na druhou stranu… samo o sobě to pytel s objednávkami neroztrhne, protože jde o standard.

Validní webová stránka

Chraň se před nejčastějšími chybami

Jak si stojí Tvé stránky?

Jestli jsou Tvé stránky validní (tedy bez chyb v kódu) si můžeš sám okamžitě zkontrolovat pomocí Nástroje pro kontrolu zdrojového kódu, stačí zadat svou WWW adresu a nechat ji ověřit. Pokud by Tvá stránka vykazovala větší množství chyb, nech si je odstranit. Může se ale jednat o drobnosti, které nemají žádný vliv jak na zobrazení stránky, tak čitelnost pro vyhledávače.

Pozor na „mazané nabídky“

Také se nenech napálit různými nabídkami, že tvé stránky nutně potřebují překopat, nebo že potřebuješ úplně nové, jinak Tě vyhledávače nepřečtou. Není to vždy pravda a už víš, jak si to ověřit. Chyby se většinou dají odstranit bez razantních změn a nákladů.

Vyhni se častým chybám a pohlídej si:

  • Aby na Tvých stránkách vše správě fungovalo, neustále se setkáváme se stránkami, kde stále něco nefunguje.
  • Aby všechny linky a odkazy směřovali na správnou stránku. (také aby na každou veřejnou stránku vedl odkaz).
  • Prohlédni si své stránky v různých prohlížečích, musí fungovat vždy a všude (např. Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome, prohlížeč v mobilu)
  • Dokud nemáš informace připravené, vyhni se prázdným stránkám typu Stránky ve výstavbě nebo Právě na tom pracujeme, již brzy a podobně.
  • Prázdné stránky mohou způsobit, že si je vyhledávače zapamatují jako prázdné a do výsledků je už nezařadí, ani když je časem naplníš.
  • Neztrácej s Validací příliš času, pokud jsi našel chyby, vyzvi dodavatele svých stránek a nech vše napravit.
Lukáš Juhász
Tvořím firmám a podnikatelům weby a prodejní kanály na platformě MioWeb, SmartEmailing a FAPI. Přináším šikovná a praktická řešení pro automatizaci prodeje služeb a produktů. Realizuji online marketingu v praxi.