Online kurz podnikání z pláže nebo Ty?

Dnes jsem dostal zajímavý dotaz od Jirky:

„Ahoj Lukáši, stále váhám, zda vstoupit do online kurzu Podnikání z pláže od Stáni Mrázkové Stiborové a při tom zkoumání o čem celém to je, mi také vyjely tvé stránky, že nabízíš něco podobného. Sice asi blbá otázka, měl bych jít do toho kurzu nebo zvolit tvé služby? Potřeboval bych perfektní stránky, téma a obsah bych postupně dotvořil, jde o to, zda to také nejde třeba nějak zkombinovat, kdy bych se v tom kurzu něco naučil a tebe bych potom „využil“ na tvorbu stránek, které by vycházeli z již mnou nabitých nových informací? Díky za reakci. Jirka.“

Jako odpověď jsem napsal tento článek…

To je zajímavá úvaha, před časem jsme přesně tohle řešili s mým kolegou, když jste tvořili jeho online program. Měli jsme kolem sebe několik lidí, kteří si koupili různé online kurzy za 30 tisíc a sen si nesplnili, včetně něj. Tehdy si ale uvědomil, že potřebuje tým. Protože je poměrně dost složité a náročné vše zkompletovat, než začneš vydělávat online. Říkal jsem si, že kdyby těch 30 tisíc tehdy ti lidé dali mě, tak to mají rovnou hotové :) …ALE…

Jiný pohled na online podnikání

Dnes se na to dívám ještě jinak. Online podnikání má (minimálně) dvě strany mince – technickou (nastavení od A do Z, design a systémy) a pak tvorba obsahu a prodej (lidé, strategie a psychologie). A právě obsah a záměr si musíš v sobě urovnat. S tím Ti mohou pomoci online kurzy, ale také koučink a mentorink v dané oblasti. Pokud možno hledej co nejkvalitnější a pro Tebe dostupné zdroje, kouče a mentory.

Obsah Tvého webu vychází ze Tvé vize, záměru, poslání, mise, něčeho na čem Ti záleží. Je to Tvůj příběh či projekt. Můžeš si na tvorbu obsahu i někoho najmout, existují obsahové agentury, copywriteři atd. Ty bys měl udat svůj směr plavby. Ty musíš být ten kvalifikovaný zadavatel. A jestli nerozumíš prodeji digitálních produktů, dokud se neorientuješ – kup si online kurzy a začni se vzdělávat.

Baví Tě tvořit obsah?

Online byznys je o tom, že neustále tvoříš značné množství HOTNOTY, nebo HODNOTNÉHO obsahu, který buduje komunitu zapálených fanoušků. K tomu patří i placená reklama, nebo jiná forma, jak se dostat mezi lidi. Když do toho půjdeš na půl plynu, nabyl jsem zkušenosti a vidím to kolem sebe, jak se v tom lidi plácají (na břehu té vysněné pláže). Často se teprve hledají… téma a co vlastně světu předat, tak aby to svět kupoval, aby to lidem pomáhalo. Ale je taky spousta lidí, kterým se to podařilo rozběhnout, nebo je to zásadně posunulo vpřed… právě díky online kurzům.

Kurz Podnikání z pláže je obzvlášť dobrý pro začátečníky. Pokud neznáš základní pojmy, principy, strategie, systémy… dokud nevidíš celý ledovec pod hladinou, vzdělávej se. A pak Ti mohu pomoci.

Fungují online kurzy?

Já osobně jsem začínal na před 15 lety na knížkách, před 7 lety na online kurzech, live trénincích, osobnímu koučinku – ale to hlavní byla denní praxe a spolupráce se zkušenějšími podnikateli.

Chce to opravdu vytrvat a vybudovat si každodenní návyk na vlastním projektu makat. Mít jasnou vizi, důvod a cíl. Jinak se člověk za půl roku ohlédne a zjistí, že na to zapomněl. Pár dní zamaká a uběhl rok. A nic. Nedělám si legraci. Sám jsem stokrát sešel z cesty.

Mám kolem sebe úspěšné lidi v online podnikání, fakt zamakali, mají kolem sebe byť třeba malý tým a šlapou do tvorby obsahu, jehož zpracování delegují (už nestříhají videa, nedávají články na web, na sítě, nenastavují emaily a jejich odesílání…), ale natáčí a tvoří obsah jak ďáblové. A mají hromadu obsahu, znají sebe, znají svého klienta a umějí prodat. Nic z toho se nestalo ze dne na den…

 • Online kurzy – dokážou pomoci, přesto někdo může být zklamaný, že se „hned nic zázračného neděje“. Ale opravdu se nic nezměnilo? Vždycky Tě to někam posune, pokud možno si zvol kurz na své úrovni online zkušenosti.
 • Moje weby – dokážou pomoci zejména digitálně kvalifikovaných podnikatelům, nebo těm, kteří umí vydělat peníze jakkoliv (poctivě) a potřebují už jen můj systém pro online prodej.
 • Úspěšné online podnikání – mám kolem sebe dostatek dalších lidí, včetně klientů, kteří takto reálně podnikají a daří se jim, mají výsledky. Jde to.

Záleží na tom, kde jsi

Víš, na jaké startovní čáře stojíš? A samozřejmě, kam chceš dojít? Zde je pár vodítek…

 • Znáš svůj talent a své silné stránky?
 • Znáš své slabé stránky a co bys měl delegovat?
 • Jsi technicky zdatný? Na jaké úrovni? Nebo potřebuješ spojence?
 • Umíš tvořit zajímavý obsah, točit videa, psát články? Na jaké úrovni? Nebo potřebuješ spojence?
 • Máš jasno proč to celé děláš? Co díky tomu chceš získat? Co je tvé proč?
 • Jaký je tvůj cíl, jakého výsledku chceš dosáhnout? Jak poznáš, že jsi uspěl? Jsou to spíš čísla a výsledky nebo nějaký prožitek, pocit?
 • Na věku nezáleží, na schopnosti učit se a pracovat s informacemi však ano. A umět učení převést do praxe… daří se ti převádět učení do praxe?
 • … atd.

Zastav se a rozhlédni se

V každém případě, než si nějaký kurz koupíš, zastav se, rozšiř možnosti. Mám pocit, že právě to teď děláš – jsi tu a rozhlížíš se, protože vždy je víc možností. Nemělo by to být tak, že ti cvrnkne do nosu nějaká nárazová motivace, šup do kurzu a pak hned do dalšího. Uvědom si, co chceš od života Ty, kde jsi a jaká je Tvá nejpřímější cesta k cíli. Až vykročíš, věřím, že další kroky se ukážou. Jako ve rčení: „Když je žák připraven, učitel se objeví.“ Osobně mám přesně tuto zkušenost, která mě stále posouvá vpřed.

Jirka mi pak ještě odpověděl:

„Ahoj Lukáši,

děkuji Ti za obsáhlou a super odpověď.

Do kurzu Podnikání z pláže od Stáni jsem se nakonec přihlásil, mj. i proto, že o tom kdysi i manželka uvažovala, tak jsem to spojil. Chtěl bych případně využít kontakty, které mi to přinese.

Vzal jsem tu verzi bez MioWebu 3.0 Lite, který nabízí výhodněji ke kurzu … , protože na to bych chtěl určitě využít tebe (nějaké základní operace bych se také rád později v tom naučil).“

V každém případě, pokud se rozhodneš spojit svůj talent, strategie z online kurzů a mé služby, můžeme si klidně dát skype a vymyslet spolupráci. Najdeš mě na Lukas@BeeDesign.cz

Lukáš Juhász
Tvořím firmám a podnikatelům weby a prodejní kanály na platformě MioWeb, SmartEmailing a FAPI. Přináším šikovná a praktická řešení pro automatizaci prodeje služeb a produktů. Realizuji online marketingu v praxi.