Co znamená podnikat na full-time pro mě

Je fajn se občas ohlédnout, jak ve svém podnikání trávíme náš drahocenný čas. Proto využívám již od roku 2014 bezplatnou aplikaci RescueTime. Měří vše, co se děje na mém hlavním počítači. Jednou týdně mi pošle report, co jsem poslední týden dělal a nakolik jsem byl produktivní… a hlídá, abych se neflákal nebo netrávil před monitorem až příliš mnoho času.

Každou aktivitu je možné zařadit podle typu a výkonu. Na jakém webu jste kdy byli, jaký software jste použili… Některé zařazení probíhá automaticky, a vše je možné škatulkovat ručně – zas tak moc to neřeším, protože přeci netrávím čas jinými než produktivními činostmi…

Pokud dnes podnikáš na čtvrt plynu – může to být hlavní důvod, proč se Ti nedaří byznys rozjet

Právě na mém ročním přehledu níže jsem si uvědomil, co to znamená podnikat na full-time. Mě to zabralo přes 1.300 hodin při čtyřech dnech v týdnu, protože jeden den týdně jsem trávil u klienta, kde jsme tvořili web přímo na místě. Nezahrnuje to schůzky, jen čas na počítači. Průměr asi 6,5 hodin virtuální práce denně.

Jsi mezi dvěma mlýnskými kameny?

Už tě nebaví mít dvě práce? Mluvím z vlastní zkušenosti – před několika lety jsem podnikal při zaměstnání, a už to nebyl jen koníček – chtěl jsem do toho jít naplno. Jenže nešlo mi to. Měl jsem příliš dobré zaměstnání a mé podnikání mě a moji rodinu v té době neuživilo. Do toho jsme stavěli dům, narodili se nám děti… a já zjistil, že už ani zaměstnání nás neuživí, kdybych teď přestal podnikat.

Lehával jsem v našem krásném novém domě na krásném novém gauči a měl pocit, že jsem snad úplně v prdeli. Že moje zapeklitá situace s jedním zadkem na dvou židlích, snad ani neměla rozumné řešení. Deptalo mě, že už navždy budu muset vstávat v 5.30 a trávit čas ve své zlaté klícce, která mě nebavila čím dál víc.

Rvalo mě to zevnitř. A k tomu podnikat naplno už nemám prostor ani energii… něco podobného zažívá mnoho z nás v době plné možností. Bojovat mezi dvěma mlýnskými kameny, viset za ruce i za nohy nad propastí nekonečné nejistoty…

Narostou nám křídla cestou?

Moje řešení bylo, že jsem se nakonec pustil a do té propasti po hlavně skočil. Musel jsem to pro sebe udělat. Donutil jsem se uvěřit, že křídla mi narostou cestou.

Přátelé se mě často ptali, jak to dělám, že se donutím ráno vstát a jít pracovat, když mám kancelář doma? Když můžu místo toho dělat tisíc dalších věcí a vesele prokrastinovat? Vždy jsem odpovídal stejně:

Protože mě to baví a je mi tak zle z té nejistoty, že jen při práci na stres zapomenu. Vím, byla to moje volba. Hodně mi pomohl čas s kouči a různé terapie osobního růstu. Nikomu bych svoje rostoucí křídla a dva roky nejistoty nepřál. Jediný, čím jsem si jistý byl, že ten přerod musím udělat ve třiceti, protože za deset patnáct let to může být mnohem těžší.

Svoboda není levná věc…

Můžu říct, že každý další rok podnikání naplno mě posouvá o velký krok vpřed. Konečně jsem si dobavil své tvůrčí studio a už nežijeme z měsíce na měsíc. Domníval jsem se, že jsem podnikání dával hodně už při zaměstnání, ale ten rozdíl je dramatický. Stále věřím, že za tu cenu to stojí.

Kdybych poctivěji škatulkoval, určitě by v Uncategorized bylo mnohem méně nezařazeného času… snad se letos polepším.

Teď teprve začínám chápat hlubší principy, kde jsem předtím plul jen po povrchu… protože jsem mnohem víc zaměřený na jednu hlavní činnost: tvořit firmám weby a online marketing. Využít své technické, kreativní, vizuální zkušenosti a další silné stránky – a nabídnout je jako smysluplnou službu, která má reálný přínos – třeba při překročení prahu z jedné životní situace do nové, třeba full-timové.

Lukáš Juhász
Tvořím firmám a podnikatelům weby a prodejní kanály na platformě MioWeb, SmartEmailing a FAPI. Přináším šikovná a praktická řešení pro automatizaci prodeje služeb a produktů. Realizuji online marketingu v praxi.